TOEFL - Test of English as a Foreign Language sınavı, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizceyi yazıldığı gibi, konuşulduğu gibi veya üniversitelerde kullanıldığı gibi kullanma ve anlama becerilerini ölçmek amacıyla Amerika’nın New Jersey eyaletinde bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından dünyanın birçok merkezinde düzenlenen bilgisayar temelli olarak ölçen sınavdır.

TOEFL, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada toplam 4400’ün üzerinde üniversite, yüksek okul, kolej ve enstitü tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Bununla birlikte Türkiye’de ki birçok devlet, vakıf ve özel üniversiteler tarafından, İngilizce hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrenciler için, kabul edilmektedir. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon, şirket iş başvurusunda ve birbirinden farklı birçok sektörde çalışan beyaz yakalılar içinse statü-maaş artışına neden olan bir sınavdır. Birçok kurum TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi (sertifikası) olarak kabul eder.

Reading (okuma), listening (dinleme), speaking (konuşma) ve writing (yazma) becerilerini ölçerek verimli bir İngilizce dil becerisini hedefler. Tofel'da, IBT (Internet Based Test = Internet Üzerinden Test) sınavına geçildiğinden beri, sadece İngilizce bilgisini ölçen bir sınav olmadığı için, sınav taktikleri de farklıdır. Tüm dünyada güvenli internet sistemiyle pek çok sınav merkezinde uygulanır. www.ets.org web adresinden toefl ile ilgili daha fazla detay alınabilir.

Kurumumuzda TOEFL IBT içeriğine uygun olarak oluşturulmuş TOEFL programında öncelikle sınav tekniklerini ile ilgili eğitim alırsınız. Daha sonra sınav online olarak gerçekleştirildiği için bilgisayar hakimiyetinizi ve pratiğinizi artırmak için bilgisayar ortamında birebir TOEFL sınavına uygun olarak uygulamalı bir eğitim alırsınız.

TOEFL ?

 • TOEFL Sınavına Kimler Katılabilir?

  Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, yurtdışı ve Türkiye’deki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyenler bu sınava katılmaktadırlar. Türkiye’deki eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin hazırlık sınıfını atlayarak doğrudan lisans eğitimine başlamak isteyenler öğrenciler de TOEFL sonucunu da kullanabilmektedirler. Bunların dışında, Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşların personel alımı için gerekli gördükleri İngilizce dil seviyesini belgelemek isteyenler veya bazı kurum ve kuruluşlarda çalışıp yabancı dil tazminatı almak isteyenler de TOEFL sınavına katılabilirler.
 • TOEFL Sınavına Hangi İngilizce Seviyesinde Hazırlanmak Gerekir?

  TOEFL sınavında başarı elde edebilmeniz için C2 seviyesini tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • TOEFL Sınavına Nasıl Başvurulur?

  TOEFL sınavlarının başvuruları internet üzerinden yapılır. TOEFL sınavını uygulayan kurumlar, sınava ev sahipliği yapmak dışında herhangi bir yetkiye sahip değillerdir. Sınav kayıtları www.ets.org/toefl adresinden yapılabilir.
 • TOEFL Sınavının İçeriği Nedir?

  TOEFL Sınavı Reading (Okuma) Bölümü

  Bu bölüm 60-100 dakika arasındadır. Bu bölümde süre metin parçalarının özelliğine göre toplamda 60-100 dakika arasında değişebilir. En az 3 en çok 5 okuma parçası verilerek her birine ait 12 - 14 soru sorulur. Bu sorular hem okuduğunu anlamayı hem de kelime bilgisini ölçer.

  TOEFL Sınavı Listening (Dinleme) Bölümü

  Bu bölüm 60-90 dakika arasındadır. Burada iki tip konuşmayı dinleyip dinlenen konularla ilgili soruların cevaplandırılması istenmektedir. Katılımcılardan 4-6 adet konuşmayı dinleyip, her birine ait 6 soruyu cevaplamaları istenir. Bu konuşmalar genellikle bir üniversite hocasının 3-5 dakikalık her hangi bir konuda anlattığı dersten alınmıştır.
  Diğer bir soru tipinde de katılımcıların 2 ile 3 adet karşılıklı konuşmayı dinleyerek her birine ait sorulan 5 soruyu yanıtlamaları gerekmektedir. Dinleme yapılırken not alınabilir.

  TOEFL Sınavı Speaking (Konuşma) Bölümü

  Bu bölüm 20 dakikadır. Bu bölümde katılımcılar, her biri 45-60 saniye süren toplam 6 konuşma yapmak zorundadır. Konuşmalar karşılıklı sohbet şeklinde değil, sorulan soruya verilen yanıtın 45 ila 60 saniye sürede bilgisayar tarafından kaydedilip, daha sonra değerlendirilmesi şeklindedir. Katılımcılar bütün bu etkinlikler boyunca diledikleri kadar not alıp, konuşmalarında kullanabilirler.
  Birinci bölümde; katılımcılardan bağımsız bir konu hakkında 15 saniyelik düşünme payından sonra 45 saniyelik bir konuşma yapmaları beklenir. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.
  İkinci bölümde; katılımcılar önce 75-100 kelimelik bir okuma parçasını okuyup sonra 60-80 saniyelik aynı konuda bir konuşmayı dinlerler. 30 saniyelik bir düşünme payından sonra, adaylar 60 saniyelik bir konuşma yapmak zorundadırlar. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.
  Üçüncü bölümde; katılımcılardan herhangi bir konudaki bir konuşmayı dinleyip not almaları istenir. Sonrasında sorulan soruya 20 saniyelik düşünme payının ardından 60 saniyelik bir konuşma yapması istenir. Bu tipte de toplam 2 soru vardır.

  TOEFL Sınavı Writing (Yazma) Bölümü

  Bu bölüm 50 dakikadır. Burada katılımcılardan iki adet kompozisyon yazmaları istenmektedir. Birinci bölümde; katılımcılardan 300 kelimelik bir okuma parçasını 3 dakikalık sürede okuyup not almaları istenir. Daha sonra okuma parçasıyla ilgili bir konuda 2 dakikalık bir konuşma dinletilir ve katılımcılar istedikleri takdirde not alabilirler.
  Son olarak da katılımcılardan, okuyup dinledikleri konuda ortalama 200 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu görev için verilen süre 20 dakikadır. Bu esnada okuma parçası ekrandan izlenebilmektedir.
  İkinci bölümde; katılımcılardan verilen bir konuda en az 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Verilen süre 30 dakikadır. Katılımcıların her iki kompozisyonu da bilgisayarda yazmaları zorunludur. Ancak istekleri doğrultusunda karalama defteri kullanabilirler.

 • TOEFL Sınav Süresi Ne Kadardır?

  Bu sınavın süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.
 • TOEFL Sınavında Geçerli Skor Nedir?

  TOEFL sınavları yıllar içinde farklı şekil ve farklı puanlama formatlarıyla uygulanmıştır. Bu sınavların sonuçlarında ortak bir yeterlilik kararı kabul edilmemesine karşın genel birtakım skor kabulleri olmuştur. Bu skorlardan en ünlüsü ve günümüzde kabul gören tiplerinden birisi 550 puan skorudur. Bu skor TOEFL IBT sonucu olarak değerlendirilir. Bu skorun karşılaştırılmasından yola çıkılarak TOEFL IBT’de ortalama skor 79 puan olarak kabul görmektedir.
 • TOEFL Sınav Sonucu Kaç Yıl Geçerlidir?

  Sınav sonucu 2 yıl süreyle geçerlidir.TOEFL IBT’de iyi bir skor elde etmeniz için sınav taktikleri, sınav tekniği ve içeriği ile ilgili profesyonel bir destek almanız önemlidir.

- Pendik Amerikan Kültür Derneği Dil Okulları Sınav İngilizcesi Programları ile TOEFL'da iyi bir skor elde etmeniz için size profesyonel destek vermektedir.